In terms of Section 4(1) of the Ceylon Chamber of Commerce Ordinance No. 10 of 1895 as amended by Ordinance No. 2 of 1912 and Ordinance No. 28 of 1932, the affairs of the Chamber shall be administered by the Committee elected/appointed in terms of the Rules of the Chamber.

The following members were elected/appointed to the Committee for 2017/2018. In terms of Rule 13(i) of the Rules of the Ceylon Chamber of Commerce this Committee assumed office following  the  CCC AGM  held on 29th June 2017.

 

(A). Nominations under Rule 8(ii) (a)

 

Representatives of Trade Sections

 
The Import Section, The Ceylon Chamber of Commerce
Mr. Delano Dias
Mr. Dinesh de Silva(Alternate)

Representatives of Approved Associations

 
Exporters’ Association of Sri Lanka
Mr. Harin de Silva
Mr. Chrisso de Mel (Alternate)
 
 
The Colombo Tea Traders’ Association
Mr. Paani Dias
Mr. Anslem Perera (Alternate)
 
 
The Colombo Rubber Traders’ Association
Mr. S S Poholiyadde
Mr. Anura Edirisinghe (Alternate)
 
Ceylon Coir Fibre Exporters’ Association
Mr. Kithsiri Palihawadana
Mr. Savesh Mendis (Altertnate)
 
 
The Planters’ Association of Ceylon
Mr. S S Poholiyadda
Mr. A L W Goonewardena (Alternate)
 
 
The Ceylon Motor Traders’ Association
Mr. Reeza Rauf
 
The Colombo Brokers’ Association
Mr. J Algama
Mr. R Rayappan (Alternate)
 
 
The Finance Houses Association of Sri Lanka
Mr. Krishan Thilakarathne
Mr. Romani de Silva (Alternate)
 
 
The Hotels Association of Sri Lanka
Ms. Angeline Ondaatjie
Mr. Srilal Miththapala (Alternate)
 
The Ceylon Association of Shipping Agents
Mr. Ruwan Waidyaratne
Mr. Iqram Cuttilan(Alternate)
 
 
The Spices & Allied Products Producers’ and Traders’ Association
Mr. G S Chatoor
Mr. S A Cader (Alternate)
 
 
Sri Lanka Apparel Exporters’ Association
Mr. Felix A Fernando
Mr. Saifuddin Jafferjee (Alternate)
 
Sri Lanka Association of Manufacturers & Exporters of Rubber Products
Mr. Prabhash Subasingha
Mr. Keerthi Bandara (Alternate)
 
 
The Industrial Association of Sri Lanka
Mr. Dinesh Dharmadasa
Mr. P R Saldin (Alternate)
 
 
Sri Lanka Shippers’ Council
Mr. Chrisso De Mel
 
Insurance Association of Sri Lanka
Mr. Deepthi Lokuarachchi
 
 
Sri Lanka Logistics & Freight Forwarders’ Association
Mr. Jagath Pathirane
Mr. Roshan Silva (Alternate)
 
 
The Sri Lanka Pharmaceutical Manufacturers’ Association
Mr. Sirimal Fernando
 
National Construction Association of Sri Lanka
Mr. Rohan Tudawe
 
 
Travel Agents Association of Sri Lanka
Mr. Riza Ahamat
Mr. Sanjay Weerakoon (Alternate)
 
 
The Consumer Electronics & Domestic Appliances Association of Sri Lanka
Mr. Dinesh Perera
 
The Institute for the Development of Commercial Law & Practice
Ms. Shehara Varia
Ms. Hemamali Amarasinghe (Alternate)
 
 
The Leasing Association of Sri Lanka
Mr. Brandon Philip Morris
Mr. Ananda Seneviratne (Alternate)
 
 
Tea Exporters Association
Mr. Deepal Chandrasekera
Mr. Deivoo Deivanayagam ( Alternate)
 
Sri Lanka Association of Inbound Tour Operators
Mr. Shiromal Cooray
Mr. Nalin Jayasundera (Alternate)
 
 
The Federation of the Information Technology Industry Sri Lanka
Mr. Farhard Hussain
Mr. Shanta R Yapa (Alternate)
 
 
Software Exporters’ Association
Mr. Mano Sekaram
 
Sri Lanka Ceramics & Glass Council
Mr. Sanjay Tiwari
Mr. Mahendra Jayasekera(Alternate)
 
 
Association of Laminated Flexible Packaging Manufacturers
Mr. Anton Hemantha
 
 
Sri Lanka Gem & Jewellery Association
Mr. Ashan Refai
Deshabandu Macky Hashim (Alternate)
 
Sri Lanka Association of Air Express Companies
Mr. Dimithri Perera
Mr. Sanjeeva Abeygoonewardena (Alternate)
 
 
National Agribusiness Council
Mr. Rizvi Zaheed
 
 
SLASSCOM (Guarantee) Ltd
Mr. Ruwindhu Peiris
Mr. Ranil Rajapaksa (Alternate)

(B). Members elected in terms of Rule 8(ii)(b) to represent ‘General Interests’

 

Mr. Jonathan Alles
 
Mr. Gihan Cooray
 
Mr. Carl Cruz
Mr. Deshal De Mel
 
Mr. Nishan Nanayakkara
 
Mr. Harsha De Saram
Mr. Murtaza Esufally
 
Ms. Renuka Fernando
 
Ms. Samadanie Kiriwandeniya
Mr. Harsha Purasinghe
 
Mr. Asoka Peiris
 
Mr. Sarinda Unamboowe

(C). Members appointed in terms of Rule 8 (ii) (c)

 

Mr. Krishan Balendra
 
Mr. Jim McCabe
 
Mr. Reyaz Mihular
Mr. Samantha Rajapaksa
 
Mr. Sujeewa Rajapaksa
 
Mr. Pravir Samarasinghe
Mr. Rajendra Theagarajah
 
Dr. Hans Wijayasuriya
 
 

(D). Members appointed in terms of Rule 8(ii) (d)

 

Ms. Ayomi Aluwihare
 
Mr. Amal Cabraal
 
Mr. Hiran Cooray
Dr. Parakrama Dissanayake
 
Mr. Husein Esufally
 
Mr. Duminda Hulangamuwa
Mr. Sujeewa Mudalige
 
Mr. Mohan Pandithage
 
Mr. Faizal Salieh
Ms. Sheamlee Wickramasingha
 
 
 
 

(E). Members appointed from among past Chairmen in terms of Rule 8(II)(e)

(F). Members nominated by Affiliated Members (Other Chambers of Commerce) in terms of Rule 7(b)(iii)

 

Desamanya Ken Balendra
 
Mr. Chandra Jayaratne
 
Deshabandu Tilak De Zoysa
Desamanya Deva Rodrigo
 
Mr. Mahen Dayananda
 
Mr. Susantha Ratnayake
Mr. J D Bandaranayake
 
Dr. Anura Ekanayake
 
Mr. Suresh Shah
Mr. Samantha Ranatunga
 
 
American Chamber of Commerce in Sri Lanka
Ms. Nuzreth Jalaldeen
 
 
Chamber of Commerce & Industry of Central Province
Mr. Jagath Disanayake
Mr. Mathalee Marikar (Alternate)
 
Women’s Chamber of Industry & Commerce
Ms. Chaturi Ranasinghe
Mrs. Kumari Perera(Alternate)
 
 
Galle District Chamber of Commerce & Industry
Mr. Dhammika Lokuge
Mr. J C Mobotuwana (Alternate)
 
 
Chamber of Commerce and Industry of Yalpanam
Mr. K Vignesh
 
The Chamber of Commerce & Industries of Trincomalee District
Mr. K Kulatheepan
Mr. D Jayaweera (Alternate)
 
 
The Ceylon National Chamber of Industries
Mr. Gamini Gunasekera
Mr. Tissa Senaviratne(Alternate)
 
 
Anuradhapura District Chamber of Commerce, Industry & Agriculture
Mr. P A T Piyathilaka
 
Sri Lanka Chamber of the Pharmaceutical Industry
Mr. Shyam Sathasivam
Mr. Sanjiva Wijesekera
Want to hear more from us?
Subscribe to our :